Topinambur - uprawa krok po kroku

Jeśli szukasz rośliny uprawnej o małych wymaganiach, a zarazem obfitych plonach, to jest nią właśnie topinambur. Posadzone w ziemi bulwy kiełkują w zawrotnym tempie, rzadko wymagają pielenia, a ich podlewanie konieczne jest jedynie podczas wyjątkowej suszy. Dlatego zaliczam topinambur do kategorii warzyw „sadzisz i zbierasz”, bo to w zasadzie cały wysiłek, który należy włożyć w jego uprawę.

Topinambur to bylina – daje plony przez wiele lat, a jedyne, czego można obawiać się w jego uprawie, to szybki wzrost, który może doprowadzić nawet do inwazyjnego rozprzestrzeniania się! Radzę więc posadzić tylko kilka bulw i mieć je na oku, by się nadmiernie nie rozrastały, wtedy przekonasz się do uprawy tego warzywa.




KROK 1 
Posadź bulwy w marcu lub kwietniu na głębokości 5-15 cm, co 30-40 cm. Odległość między rzędami powinna wynosić około 60-70 cm. Wilgotna, przepuszczalna gleba i słoneczne stanowisko zapewnią najlepsze zbiory, jednak w lekkim cieniu.

KROK 2
Kiedy rośliny osiągną około 30 cm wysokości, wokół podstawy łodyg usyp kopczyki (mniej więcej 15 cm wysokości), podobnie jak w przypadku ziemniaków. Uklep lekko ziemię, by zapewnić roślinom stabilność podczas dalszego wzrostu.

KROK 3
Pędy rosną błyskawicznie. Jeśli często wieje wiatr, ponownie usyp kopce, a także rozważ rozstawienie podpór z tyczek i sznurka lub linki. 

KROK 4
Jesienią, gdy liście zaczną żółknąć, zetnij rośliny do wysokości 5-10 cm, aby zapobiec ich wywracaniu podczas wietrznej pogody. Ścięte łodygi ułóż wzdłuż rzędów, by zapewnić im dodatkową ochronę przed niskimi temperaturami. Bulwy wykopuj za pomocą wideł ogrodowych, otrzepując bulwy z ziemi.


Topinambur - dobre rady

 
  • Nie przesadzaj z ilością. Topinambur to pyszne, ale i mocno rozprzestrzeniające się warzywo. Dorosłe rośliny mogą rzucać dużo cienia oraz pochłaniać sporo wody i składników mineralnych z gleby.
  • Podlewaj wyłącznie podczas suszy,
  • Dorosłe rośliny topinamburu mogą pełnić funkcję osłon przed wiatrem.
  • Kwiaty topinamburu działają jak magnes na pszczoły,
  • Przemyśl dokładnie, gdzie posadzisz rośliny, przewidując, w którym miejscu będą rzucać cień dorosłe topinambury. Wokół posadź cieniolubne rośliny lub warzywa.
  • Nie panikuj, jeśli silny wiatr przewróci rośliny. Nic straconego! Jeśli podstawa łodygi nie jest złamana, rośliny powinny rosnąć dalej.
  • Zbieraj plony zgodnie z własnymi potrzebami, pamiętając, że z niewykopanych przed zimą bulw w kolejnym roku wyrosną nowe rośliny dobrze zimuje w gruncie.

Z czym to się je?

Namocz bulwy w wodzie w celu dokładnego oczyszczenia z ziemi. Łatwiej jest obierać je po ugotowaniu z uwagi na ich nierówną powierzchnię z licznymi guzkami. Jeśli jednak zdecydujesz się je obrać przed gotowaniem, włóż je następnie do wody z sokiem z cytryny, aby zachować ich naturalny kolor. Topinambur jest chrupki, a jego smak słodki, lekko orzechowy. Najbardziej smakuje mi upieczony w piekarniku, posypany solą oraz posiekanym świeżym rozmarynem lub szałwią. Możne być przyrządzany podobnie jak pasternak – duszony, smażony lub gotowany. Doskonale nadaje się do zup oraz do risotto. Można go również jeść na surowo.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl